Opis zajęć
Opis zajęć organizowanych przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu w roku akademickim 2022/2023
1.Active Cross – zajęcia ogólnorozwojowe o dużej intensywności, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. W zajęciach na sali wykorzystywany jest sprzęt do ćwiczeń siłowych(sztangielki, sztangi, kettlebells, itd). Zajęcia mogą być prowadzone przy muzyce, w obwodzie stacyjnym lub pojedynczo w blokach tematycznych. O intensywności zajęć decyduje czas trwania wysiłku i czas przerwy między seriami lub blokami ćwiczeń. Zajęcia ukierunkowane na rozwój ogólny ciała.
2.Active Body – zajęcia ogólnorozwojowe o niższej intensywności zaakcentowane na rozwój konkretnej grupy mięśniowej. Przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Mogą być prowadzone przy muzyce, w obwodzie stacyjnym lub pojedynczo. Dobór i zakres ćwiczeń wybiera prowadzący dostosowując je do możliwości grupy. Często zajęcia służą przygotowaniu organizmu i mięśni do np. sezonu narciarskiego lub innej aktywności ruchowej.
3.Total Fit & Fight – zajęcia ogólnorozwojowe z elementami sportów walki, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, o intensywności dopasowanej do możliwości i zaawansowania grupy. Elementy sportów walki (boks, kickboxing, karate) uczone od podstaw z wykorzystaniem sprzętu i przyborów bokserskich. Zajęcia także wykorzystują trening siłowy w celu poprawy ogólnej sprawności oraz cech motorycznych występujących w sztukach walki.
4.Aerobik – zajęcia ogólnorozwojowe oparte na systemie treningu o intensywnej wymianie tlenowej, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn o zróżnicowanej intensywności. Są to ćwiczenia, w których bierze udział duża grupa mięśni przeważnie w rytm muzyki. Ćwiczenia są raczej proste, dostosowane do osób początkujących. Opierają się na powtarzaniu bazowych pozycji i dodawaniu kolejnych elementów. Prowadzący decyduje o rodzaju zajęć: FAT BURNING, STEP – STEP, TBC, LOW IMPACT AEROBIK.
5.Pilates – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn (występuje podział – gr. kobiece), łączące elementy jogi, baletu, ćwiczeń izometrycznych a także treningu mentalnego. Polecane dla wszystkich bez względu na wiek, kondycję i możliwości ciała. Bardzo dobry pomysł by pokonać swoje fizyczne ograniczenia lub zwiększyć zakres swoich możliwości – przygotowanie do sportu wyczynowego.
6.Pływanie – zajęcia nauki pływania lub doskonalenia pływania, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. O formie i sposobie nauczania decyduje prowadzący zajęcia po wstępnej selekcji. Podstawowym zadaniem jest nauczenie pływania co najmniej dwoma stylami (technika pływacka) oraz poznanie innych elementów pływackich ( nurkowanie, skok do wody, nawroty).
7.Gry zespołowe – zadaniem jest nauczenie podstawowych elementów gier zespołowych ( futsal, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna ) oraz zapoznanie ćwiczących z obowiązującymi przepisami w danej dyscyplinie sportu. Zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Intensywność oraz charakter zajęć zależy od możliwości grupy i podlega decyzji prowadzącego.
8.Siłownia – zajęcia prowadzone na siłowni, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn i wykorzystujące dostępny sprzęt (przyrządy do ćwiczeń, ławki, wolne ciężary, kettlebells ). O sposobie i rodzaju zajęć decyduje prowadzący. Zajęcia mogą przybierać różne formy od treningu obwodowego po trening na poszczególne grupy mięśniowe.
9.Badminton – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn o różnej intensywności. Głównym zadaniem jest nauczenie podstaw gry w badmintona oraz zapoznanie z zasadami i regulaminem gry. Na zajęciach wymagany jest własny sprzęt.
10.Tenis stołowy – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn o różnej intensywności. Głównym zadaniem jest nauczenie podstaw gry w tenisa stołowego oraz zapoznanie z zasadami i regulaminem gry. Na zajęciach wymagany jest własny sprzęt.
11.Kickboxing – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn o różnej intensywności i stopniu trudności prowadzone od podstaw. Stosujemy zarówno techniki bokserskie, jak i techniki nożne. Program obejmuje m.in.: pozycję walki, poruszanie się – krok bokserski, ciosy proste, kopnięcia frontalne oraz podstawowe obrony bierne. Zajęcia rozwijające w sposób holistyczny umiejętności fizyczne takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość, gibkość, poczucie rytmu. Na zajęciach wymagany jest własny sprzęt bokserski (rękawice i taśmy lub ochraniacze pod rękawice).
12.Gry rekreacyjne – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn mające na celu zwiększanie aktywności ruchowej, pogłębianie wiedzy z zakresu przepisów i organizacji zawodów w mniej popularnych formach ruchowych oraz integrowanie uczestników, także osób niepełnosprawnych. Zajęcia mają formę czynnego wypoczynku z zachowaniem współzawodnictwa jako czynnika motywującego. To łatwe do nauczenia i interesujące gry – boccia, frisbee, korfball itp. Na zajęciach obowiązuje strój sportowy.
13.Trening funkcjonalny – zajęcia ogólnorozwojowe o mieszanej intensywności, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. W zajęciach na sali wykorzystywany jest sprzęt do ćwiczeń siłowych i równoważnych (sztangielki, sztangi, kettlebells, piłki bosu itp). Zajęcia mogą być prowadzone w obwodzie stacyjnym lub w pojedynczych seriach, zgodnie z założeniami prowadzącego. O intensywności zajęć, czasie trwania wysiłku i ilości serii decyduje prowadzący. Zajęcia ukierunkowane na rozwój poszczególnych części ciała w przygotowaniu do konkretnej dziedziny aktywności – narty, biegi, tenis ziemny itp.
14.Active spinning – zajęcia rowerowe o mieszanej intensywności, przeznaczone dla kobiet i mężczyzn. Prowadzone są na sali z wykorzystaniem specjalnie skonstruowanych rowerów stacjonarnych. Zajęcia zaliczamy do treningu kardio gdzie główną zaletą jest szybkie spalanie kalorii i poprawa kondycji. Zajęcia prowadzone są przy muzyce, możliwe jest wykorzystanie sprzętu dodatkowego np. sztangielek. O intensywności zajęć decyduje prowadzący. Ważną część stanowi czas trwania wysiłku i czas przerwy między seriami lub blokami ćwiczeń.
15.Zdrowy kręgosłup – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn, które mają na celu wpłynąć korzystnie na postawę ciała, wzmocnić mięśnie głębokie, rozluźnić przykurczone mięśnie oraz zredukować dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa. Zajęcia są o niższej intensywności a ich cel to wzmacnianie pośladków, nóg, ramion, barków, brzucha i klatki piersiowej przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa. Zajęcia są grupowe bez wyraźnego podziału na ewentualne schorzenia. O doborze ćwiczeń decyduje prowadzący. Nie są to zajęcia rehabilitacyjne – patrz warunki zajęć rehabilitacyjnych.
16.Joga – zajęcia przeznaczone dla kobiet i mężczyzn polegające na wzmacnianiu samodoskonalenia, medytacji i ascezie. Prowadzą do rozwoju duchowego w aspekcie filozoficzno – religijnym. Zajęcia prowadzone są w grupach zgodnie z założeniami prowadzącego, charakter i metodykę zajęć ustala prowadzący wdrażając stopniowo poszczególne elementy poznania zewnętrznego, poznania wewnętrznego i duchowego. Na zajęciach obowiązuje strój sportowy.
17. Nordic walking – to forma ogólnodostępnej aktywności fizycznej, która polega na szybkim marszu ze specjalnymi kijkami, angażująca 90% mięśni całego ciała. Zajęcia prowadzone są w terenie. O sposobie i intensywności zajęć decyduje prowadzący.